Szigetüzemű napelemek
Szigetüzemű napelem rendszerek - Kemping napelemek - Inverterek - MPP-t és PWM napelem töltésvezérők
Legjobb szigetüzemű napelem szettek, tiszta szinuszú inverterrel és töltés vezérlővel kínáljuk a monokristályos napelemeinket akciós áron kínáljuk folyamatos raktárkészlettel. Lakóautósok és lakókocsisok legkedveltebb szettjei amik már bizonyítottak.
Kristályos napelemek: a mono- és polikristályos technológiával készülő napelemek napjainkban a legelterjedtebb napelem-technológiának számítanak. A szilícium félvezetőn alapuló elemeket 1954-ben mutatták be.
Monokristályos szilícium napelemek: a szilíciumot drágák, de hatékonyak. A legkorszerűbb panelek hatásfoka 18%, laboratóriumi körülmények között 25% (az elméleti határ 33,7% az egy p-n átmenettel rendelkező napelemek esetében). Legnagyobb teljesítményét merőlegesen beeső napfénynél képes leadni, így gyakran használják úgynevezett napkövető berendezések részeként.
Polikristályos szilícium napelemek: Némileg olcsóbbak, ám kevésbé hatékonyak. Hatásfokuk 15% körül van. A gyengébb (reggeli, esti, szórt) fényt is viszonylag jó hatásfokkal képes hasznosítani.
Milyen esetekben érdemes élni a szigetüzemű napelem előnyeivel?
A szigetüzemű napelem akkor tökéletes választás, ha közel, s távol nincsen villamos hálózat. Hiszen a rendszer a hálózattól abszolút függetlenül működik, mivel rendelkezik önálló energiatároló egységgel, azaz akkumulátorral.
A berendezés lelkét adó inverter elektromos árammá alakítja a napelemekre vetülő, napsugarakból áradó energiát, ami így aztán az akkumulátorban megőrizhető, majd felhasználható.
Hol jó ötlet a szigetüzemű napelem telepítése?
A szakirodalom elsősorban elhagyatott települések kórházaira, segélyközpontokra hivatkozik akkor, amikor a felhasználási területek kerülnek szóba. De azért természetesen ennél jóval köznapibb módon is élvezhetőek az előnyök. Például, akik szeretnek lakókocsival utazni, azoknak ez a tökéletes megoldás. Lévén a napjuk jelentős részében el vannak vágva a villamos hálózattól, és ilyen rendszer támogatásával nem is kell feltétlenül olyan helyet keresni, ahol az áramnyerés megoldható.
Illetve olyan helyzetekben is nagyszerű alternatíva, amikor minimális fogyasztás a cél, és ennek mértékéhez képest a hálózathoz való csatlakozás kiépítése túl nagy feladat lenne, ami extra költségekkel is együtt jár. Így aztán egy tanya vagy gazdasági épület, esetleg barkácsoló bódé, gyermekeknek felhúzott búvóhely is teret-helyet adhat a napelemes szigetnek.
Nagyon érdekes az a megfigyelés, miszerint a szigetüzemű napelem alkalmazása az energiatudatosság kialakulásához nagyban hozzájárulhat. Hogyan? Úgy, hogy mivel hálózati kapcsolat nélkül, kizárólag annyi energia használható el és fel, amennyit a rendszer megtermel, így az energiafogyasztás mértékéről folyamatos a visszajelzés. Ez pedig zsigerből a fogyasztás tudatos csökkentéséhez vezet, ami valóban az energiatudatos mindennapok egyik sarokköve.
Szerkezetileg hogy is néz ki egy szigetüzemű napelem?
A rendszerben a napelemek gyűjtik be az energiát. Az inverter borítékolja az energia átalakítását. Továbbá szükséges egy energiát tárolni képes egység, azaz az akkumulátor, épp a hálózatmentesség miatt.