Hogyan működnek a szigetüzemű napelemek?
Mivel a jogszabályváltoztatásoknak köszönhetően 2022-től a rendszertől függő típust már kevésbé éri meg telepíteni, egyre többen kacsintgatnak a szigetüzemű napelem rendszerek kiépítése felé.
Ezek a rendszerek ugyan drágábbak, ugyanakkor függetlenek az elektromos hálózati rendszertől, így annak meghibásodása esetén is képesek az otthonunk vagy a vállalkozásunkhoz tartozó épületek áramellátását biztosítani.
Válogass előre összeállított napelem rendszereink között!
Ez az előny jelentheti talán egyben a hátrányát is, mivel a rendszer kiépítésének magasabb költségét főként az okozza, hogy a megtermelt energiát egy saját magunk által kiépített energiahordozó rendszerben kell tárolnunk, ehhez pedig megfelelő kapacitású akkumulátorokra, töltésvezérlőre és feszültség átalakító inverterre lesz szükségünk.
Az inverter segítségével alakítható át a napelem által megtermelt energia a háztartásban is használható formátumba, amellyel képesek leszünk az áramfogyasztó eszközeink biztonságos működtetésére.
Milyen típusait különböztethetjük meg szigetüzemű napelemeknek?
A szigetüzemű napelemeknek két fő típusa van: az off-grid (független hálózat) és a hybrid (hibrid) rendszerek. Az off-grid rendszerek teljesen függetlenek a központi áramszolgáltatástól, míg a hibrid rendszerek képesek rákapcsolódni a központi áramszolgáltatásra, ha szükséges.
Az off-grid rendszerek szükség esetén akkumulátorokkal vagy generátorokkal kombinálhatók a további áramelőállítás biztosítására. A hibrid rendszerek a központi áramszolgáltatást használják fel a napelemek által előállított áram kiegészítéseként, és csak akkor vételeznek 100% energiát a hálózatból, ha az akkumulátorok merülőfélben vannak és a napelem rendszer nem képes ellátni a feladatát.
Mindkét típus a napelemek, az akkumulátorok, az inverter és a töltésvezérlő alkotta rendszerből áll, de a hibrid rendszerek általában további funkciókkal rendelkeznek, mint például a hálózatról való automatikus visszakapcsolás, az áramfogyasztás figyelése és az energiaellátás optimalizálása.
Milyen esetekben érdemes hálózattól független szigetüzemű napelemet választani?
Az off-grid napelem rendszer használata azokon a területeken elterjedtebb, ahol nincs megfelelően kiépített elektromos hálózat vagy biztonsági okokból szükséges egy, a meglévő hálózattól független rendszert is fenntartani (például kórházak, szülőházak), de nem ritka jelenség manapság az sem, hogy a közvilágítást is ilyen rendszerekkel oldják meg.
Ezen kívül akkor is érdemes ebben a megoldásban gondolkodni, ha a meglévő elektromos hálózatra csatlakozás túl sok akadályba ütközne. Egy tanya vagy egy gazdasági épület áramellátásához tökéletes választás a szigetüzemű napelem.
Idilli környezetben lévő, eldugott kis nyaralónk esetében is jó választás lehet a szigetüzemű rendszer
Az off-grid rendszer kiépítése emellett egy sokkal környezetbarátabb megoldást is rejt magában, ugyanis az áramfogyasztási keretünket behatárolja az, hogy annyi energiát tudunk egyszerre felhasználni, amennyit a rendszer előállított és tárolni képes. Ez a keretek közé szorítás pedig automatikusan hozza magával a sokkal takarékosabb és átgondoltabb energiafelhasználási szokások kialakulását.
Hogyan tervezzük meg az igényeinknek megfelelő napelem rendszert?
Az igényeinkre szabott rendszer kialakításához mindenekelőtt tudnunk kell azt, hogy átlagosan mennyi elektromos áramot fogyasztunk.
Írjuk össze tehát és szedjük listába az általunk használt nagyfogyasztókat, ezek teljesítményét, a működtetés gyakoriságát és átlagos időtartamát.
Vegyük figyelembe, hogy a különböző évszakokban az energiafogyasztási szokásaink is változóak. A téli hónapokban például több energiát használunk, mint nyáron.
Amennyiben a listánk alapján már kaptunk egy pontosabb képet az átlagfogyasztásunkról, sokkal biztosabban ki tudunk alakítani egy olyan napelem rendszert, amely képes lesz az igényeinket megfelelően kiszolgálni.
Az energiaigény meghatározásánál célszerűbb a várható legnagyobb teljesítménnyel számolni és hagyni egy kis mozgásteret az energiafelhasználás tekintetében, hogy semmiképp se essünk abba a csapdába, hogy a szükségleteinkhez mérten egy jóval kisebb teljesítményű napelem rendszert építünk ki.
Ha nem vagy biztos a döntésben és merültek fel még kérdéseid a termékeinkkel kapcsolatban, keress minket bátran az info@klimaman.hu vagy a +3670/360-4645 telefonszámon. Kollégáink szívesen állnak a rendelkezésedre!